3. NAVADNA NEDELJA
Čas se je dopolnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in verujte evangeliju! To so prve besede iz Jezusovih ust v Markovem evangeliju.
Pred nekaj tedni smo imeli v močno zasneženem večeru srečanje z novim nadškofom predstavniki iz vseh župnij v našem delu nadškofije. Velika čikaška nadškofija v kateri je več kot dva milijona katoličanov, je razdeljena na šest delov, vikariatov, in v vsakem delu je odgovoren en škof, vse pa vodi nadškof. Nadškof se je odločil, da se bo srečal z ljudmi in s škofom vikarjem v posameznem delu nadškofije, tako da bo šest takih srečanj. Berilo in evangelij na tisti večer, ko smo imeli srečanje, je bilo tisto, ki je bilo določeno za ta dan. Pri pridigi je nadškof v šali dejal, da glede na delo, ki ga je zasulo v nadškofiji, bi bilo seveda lažje, če bi izbral berila in evangelij za vse dele nadškofije, potem pa na vsakem kraju to ponovil. Ampak, Božja beseda je živa, nam govori danes in je potrebno imeti odprto srce in uho za Božjo govorico. Podobno lahko rečemo o Jezusovih besedah, ki smo jih danes slišali iz začetka Jezusovega javnega delovanja. Bog nam govori danes.
''Čas se je dopolnil.'' Ta čas, ki se je dopolnil, je danes. Bog nam vedno govori v sedanjiku, ker je on večni Danes. Včasih slišim koga, da vsakemu naredi dobro, če more, nikoli slabega ipd. Radi smo zadovoljni sami s seboj. Zadovoljstvo je velika stvar. Prav je, da smo zadovoljni. Ampak Božja beseda in po njej Bog sam nam danes pravi: ''Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in verujte evangeliju.'' Markov evangelij je kratek. Ne troši papirja za obrobne reči. Pove, kar je bistveno. Že takoj v prvem poglavju izpostavi Jezusov klic: ''Spreobrnite se in verujte evangeliju.'' Vredu je, če smo zadovoljni sami s seboj, ampak to je Jezusov klic, ki je danes namenjen vsakemu od nas. Kaj pomeni verovati evangeliju, imamo danes svetel zgled v ''rock star popularnemu'' papežu Frančišku. ''Zdaj pa je res že čas,'' reče papež, ko se zavzema za begunce, reveže, za edinost kristjanov. ''Zdaj pa je res že čas,'' lahko vsak pri sebi reče danes. Čas je, da vzamemo zares svojo vero, Jezusove besede. Kaj to pomeni, pa lahko vsak sliši v svojem srcu. ''Čas se je dopolnil''. Dozoreli smo za to, da slišimo Jezusove besede danes in zares.
''Spreobrnite se in verujte evangeliju.'' K spreobrnenju je klical že starozavezni prerok Jona v prvem berilu. Malo drugače je povedal: Še štirideset dni in Ninive bodo pokončane. Ob prebiranju tega odlomka mi prihaja na misel, kar slišim že desetletja, namreč, da gre naša zahodna civilizacija v propad. Nevzdržno je, da bi svet šel naprej s tako porabo, onesnaževanjem, potrošnjo, kot smo jo ustvarili v zahodni civilizaciji. Papež ima za to nazoren izraz: ''kultura odmetavanja''. V zahodni civilizaciji mečemo stran od nerojenih otrok do plastičnih vrečk, ki onesnažujejo Michigansko jezero in oceane. Na poti s Filipinov domov je papež novinarejm dejal, da kolikor on pozna stvar, večinoma ljudje spreminjamo naravno okolje. S tem je papež mnoge razjezil. Bojijo se tudi njegovega dokumenta, ki bo govoril o človekovem odnosu do stvarstva, okolja. Ninivljani so se spreobrnili in Bog jim je prizanesel. Ni Bog tisti, ki bi rad človeka kaznoval, pač pa je Bog tisti, ki človeka svari, vabi k spreobrnenju in pravemu življenju. Zelo smo navajeni živeti v ''kulturi odmetavanja'' in se včasih niti ne zavedamo, da s to kulturo dihamo, razmišljamo, živimo svoje življenje. ''Zdaj pa je res že čas'', pravi papež. Čas je, da slišimo Božjo besedo in jo poslušamo.
Kaj pomeni slišat, poslušat, je Marko pokazal na prvih Jezusovih učencih. Takoj sta pustila mreže in šla za njim. Kaj moram jaz ''takoj'' pustiti ali narediti, da bi res šel za Njim?
Jezus je za prve učence izbral ribiče. Le zakaj? Morda zato, ker imajo ribiči dve pomembni lastnosti: potrpežljivost in upanje. Ribiči so pripravljeni vložiti veliko časa, in čeprav so rezulati majhni, vztrajajo in upajo... Te lastnosti so potrebne tudi Jezusovim apostolom, vse do danes: staršem, duhovnikom, učiteljem,...
Comments